Szolárium terhesség alatt
A kérdés úgy vetődött fel egy „bőrgyógyász válaszol” rovatban, hogy – miután terhességi viszketés kezelésére egyes esetekben jó lehet a szolárium -, szabad-e alkalmazni terhesség alatt.
általános megfontolások
Miután részletes felmérés a szolárium terhesség alatti hatásáról nem készült, a választ csak általános szempontok alapján lehet megadni.
A szolárium fénye ultraibolya A (UV-A) sugarakat tartalmaz, ami a természetes napfényben is megtalálható. Az UV-A sugarak ugyan mélyebbre hatolnak a bőrben, mint az UV-B sugarak, de a magzatot így sem érik el számottevő mennyiségben. Ezek alapján nehéz elképzelni, hogy az óvatos szoláriumozásnak káros hatása lehetne a magzatra. Egészen más a helyzet természetesen, ha valaki túl soká marad a szoláriumban, és leégeti a bőrét. Bár a gyulladt bőrben keletkező anyagok káros hatására utaló jelet sem észleltek eddig, a leégést ennek ellenére mindenképpen érdemes elkerülni.
Sajnos a D-vitamin ellátáshoz az UV-A sugarak csekély mértékben járulnak hozzá, ezt a kérdést más úton kell megoldani.
Néhány adat és tapasztalat
- az ultraibolya sugarak csökkentik a szervezet számára rendelkezésre álló fólsav mennyiségét, ezért némi pótlás hasznos lehet. Sok fólsav található a zöld növényekben (brokkoli, borsó, bab, káposzta, spenót), de például a narancsban és a banánban is
- Az arcbőr foltos barnulására hajlamosakon (chloasma/melasma) a szoláriumozás és a napozás fokozza a tüneteket – terhesség alatt az ilyen hajlam amúgy is fokozódik
- Terhesség alatt sokan észlelik, hogy könnyebben leég a bőrük ultraibolya sugarak hatására
- Fokozottan kell ügyelni a kiszáradás megelőzésére (megfelelő folyadékfogyasztással, például ásványvíz formájában)
- Terhesség alatt valamivel könnyebben alakul ki melanoma, bőrgyógyászati szűrővizsgálat („anyajegy szűrés”) a szoláriumtól függetlenül is javasolt a terhesség alatt.