Pattanás, szolárium, napozás
Gyakori kérdés, hogy a szolárium vagy a napozás jót tesz-e a pattanásos bőrnek. A legtöbb bőrgyógyász manapság nem ajánlja a szoláriumot a pattanások megszüntetésére, ugyanakkor sokan úgy érzik, a szolárium (vagy a napozás) jót tesz. Mi hát az igazság?
A kedvező hatások
A nap és a szolárium sugarai egyaránt tartalmaznak ultraibolya sugarakat (bár arányuk, hullámhosszuk különbözik).
- Az ultraibolya sugaraknak van bizonyos gyulladáscsökkentő hatásuk, ami végül is előnyös.
- Az is tény, hogy főleg a kék fény a pattanás kialakulásában szerepet játszó baktériumot (Propionicacterium acnes) pusztítja. A propionibaktériumok ugyanis olyan anyagokat – porfirineket – termelnek, melyek éppen a kék fényt nyelik el a legjobban. A szolárium fényének hullámhossza alig rövidebb a kék fénynél, így a pattanásokban lévő gyulladáskeltő baktériumokra is hatásos.
- Az is igaz – főleg gyulladás esetén – hogy barna alapon a piros pattanások valamivel kevésbé feltűnőek, mint a fehér bőrön.
A kedvezőtlen hatások
- Kevéssé közismert, de az ultraibolya sugarak elősegítik a mitesszerek (comedok) képződését. Ez kevéssé feltűnő, mert lassan (hetek, hónapok alatt kialakuló) hatásról van szó.
- A másik probléma, hogy a kedvező hatások kiaknázásához viszonylag magas UV adagra van szükség, az pedig már hozzájárul a bőr öregedéséhez, illetve a bőr foltosodásához, sőt, bőrdaganatok kialakulásához.
A kedvező és kedvezőtlen hatások aránya
A kedvező hatások tehát léteznek, de inkább viszonylag rövid távon észlelhetők (4-6 hét), míg hosszabb távon (2-3 hónap után) már inkább a kedvezőtlenek. Emiatt a bőrgyógyászok manapság nem szokták ajánlani a napozást és a szoláriumot a pattanás kezelésére.
Milyen lehetőségek vannak a kezelésre?
Ha a pattanásos bőrön főleg mitesszerek (comedok) vannak, akkor kozmetikus ezeket kíméletesen (!) eltávolíthatja. A bőrgyógyász által felírható krémek között is vannak, amelyek elsősorban a mitesszerek képződését gátolják. Gyakorlott bőrgyógyász pontosan tudja, hogy milyen stádiumban melyik krémet érdemes használni.
Gyulladt jelenségekkel inkább bőrgyógyászhoz kell fordulni. Az utóbbi egy-két évtizedben jelentősen kibővült a kezelési lehetőségek fegyvertára, így nem szorulunk rá olyan – régebben népszerű -kezelésekre, mint pl. a „kvarcolás”.